Voimaa ruuasta -webinaarit

Voimaa ruuasta -webinaareja järjestetään ravitsemus- ja hyvinvointi -teemoilla. Maksuttomat, kaikille avoimet webinaarit ovat suunnattu kotona asuville ikäihmisille. Mukaan voi osallistua etäyhteydellä yksin, kumppanin tai ystävien kanssa. Omaisena voi suositella webinaaria läheiselle ikäihmiselle ja osallistua yhdessä hänen kanssaan.


Seuraava Voimaa ruuasta -webinaari: 

Lämpimästi tervetuloa ti 13.10.2026 klo 10-11 mukaan maksuttomaan lokakuun Voimaa ruuasta -webinaariin: Luotettava ravitsemustieto

Lokakuun Voimaa ruuasta -webinaarissa kuulet, mikä tekee ravitsemustiedosta luotettavaa ja mistä tunnistaa luotettavan lähteen. Webinaarissa pohditaan, miten eri mediat vaikuttavat ravitsemustietouteen ja miksi niissä leviää helposti virheellistä tietoa. Webinaarissa pureudutaan myös yleisimpiin ravitsemusmyytteihin ikäihmisten näkökulmasta.

Webinaari järjestetään Teams-etäyhteydellä. Webinaarista tehdään tallenne, joka on katsottavissa webinaarin jälkeen kahden viikon ajan Voimaa ruuasta -YouTube-kanavalla: https://www.youtube.com/@voimaaruuasta

Osallistumisohjeet:

Klikkaa alla olevaa linkkiä:

Liity tästä linkistä webinaariin!

1. Klikkaa yllä olevaa Teams-linkkiä webinaarin alkamisajankohtana (n. klo 9.50 tiistaina)

2. Linkistä avautuu: Liity Teams-kokoukseen ja vaihtoehdot: Jatka tällä selaimella tai Liity Teams-sovelluksessa. Voit osallistua webinaarin selaimen kautta tai ladata työpöytäsovelluksen.  

 

Syksyn 2026 tulevat webinaarit: 
ti 13.10. klo 10-11 Luotettava ravitsemustieto
ti 10.11. klo 10-11 Ruuan prosessointi ja lisäaineet
ti 8.12. klo 10-11 Miksi kalaa kannattaa syödä?


Järjestä Voimaa ruuasta -webinaarin kisakatsomo ikäihmisille!

Haluamme kutsua kunnat, hyvinvointialueet, järjestöt ja yhdistykset mukaan järjestämään kisakatsomoita toimipisteissään. Kisakatsomon järjestäminen on helppo tapa tuoda ikäihmisiä yhteen ja lisätä ravitsemustietoutta.

Kisakatsomot tarjoavat mahdollisuuden osallistua myös niille, joilla ei ole valmiuksia seurata webinaaria omatoimisesti. Webinaarien jälkeen osallistujilla on mahdollisuus keskustella yhdessä ja jakaa heränneitä ajatuksia webinaareissa käsitellyistä aiheista.
Kannustamme mahdollisuuksien mukaan järjestämään kisakatsomon yhteyteen myös kahvit tai pientä välipalaa!

Miten mukaan?

  1. Lataa muokattava mainospohja alta ja täytä siihen oman katsomon tiedot (aika, paikka, tarvittaessa ilmoittautuminen ym.)
  2. Markkinoi tapahtumaa ikäihmisille ja heidän läheisilleen! Voit jakaa mainospohjaa somessa tai tulostaa mainoksia toimipisteeseesi! Jos jaat somessa mainoksia, muistathan tägätä meidät (@voimaaruuasta) mukaan!
  3. Järjestä yhteinen katselupaikka esimerkiksi palvelukeskukseen, kirjastoon, yhdistyksen tilaan tai muuhun soveltuvaan tilaan.
  4. Kannusta osallistujia jäämään keskustelemaan webinaarin jälkeen!