Voimaa ruuasta -webinaarit
Voimaa ruuasta -webinaareja järjestetään ravitsemus- ja hyvinvointi -teemoilla. Maksuttomat, kaikille avoimet webinaarit ovat suunnattu kotona asuville ikäihmisille. Mukaan voi osallistua etäyhteydellä yksin, kumppanin tai ystävien kanssa. Omaisena voi suositella webinaaria läheiselle ikäihmiselle ja osallistua yhdessä hänen kanssaan.
Lämpimästi tervetuloa ti 11.11. klo 10–11.00 mukaan maksuttomaan marraskuun Voimaa ruuasta -webinaariin: Voimaa liikunnasta ja lautaselta
Marraskuun webinaarin teemana on Voimaa liikunnasta ja lautaselta. Webinaarissa on vierailevana esiintyjänä liikunnan asiantuntija Hanna Valkeinen Ikäinstituutista, Hän kertoo miten saat lisää voimaa vuosiin liikkumalla. Webinaarin yhteydessä pääset myös osallistumaan ammattilaisen ohjaamaan lyhyeen jumppatuokioon. Lisäksi Geryn ravitsemusasiantuntija kertoo hyvistä proteiinipitoisista välipaloista, jotka tukevat jaksamista liikunnan yhteydessä.
Voit myös esittää kysymyksiä asiantuntijoille.
Webinaarista tehdään tallenne, mikä on katsottavissa webinaarin jälkeen kahden viikon ajan Voimaa ruuasta -YouTube-kanavalla: https://www.youtube.com/@voimaaruuasta
Maksuttomaan webinaariin pääset osallistumaan Teams-etäyhteydellä alla olevien ohjeiden mukaisesti TÄSTÄ LINKISTÄ
1. Klikkaa yllä olevaa Teams-linkkiä webinaarin alkamisajankohtana (n. klo 9.50 tiistaina)
2. Linkistä avautuu: Liity Teams-kokoukseen ja vaihtoehdot: Jatka tällä selaimella tai Liity Teams-sovelluksessa. Voit osallistua webinaarin selaimen kautta tai ladata työpöytäsovelluksen.
Syksyn 2025 tulevat webinaarit:
ti 11.11. klo 10-11.00 Voimaa liikunnasta ja lautaselta
ti 9.12 klo 10-11 Aihe julkaistaan myöhemmin
Järjestä Voimaa ruuasta -webinaarin kisakatsomo ikäihmisille!
Haluamme kutsua kunnat, hyvinvointialueet, järjestöt ja yhdistykset mukaan järjestämään kisakatsomoita toimipisteissään. Kisakatsomon järjestäminen on helppo tapa tuoda ikäihmisiä yhteen ja lisätä ravitsemustietoutta.
Kisakatsomot tarjoavat mahdollisuuden osallistua myös niille, joilla ei ole valmiuksia seurata webinaaria omatoimisesti. Webinaarien jälkeen osallistujilla on mahdollisuus keskustella yhdessä ja jakaa heränneitä ajatuksia webinaareissa käsitellyistä aiheista.
Kannustamme mahdollisuuksien mukaan järjestämään kisakatsomon yhteyteen myös kahvit tai pientä välipalaa!
Miten mukaan?
- Lataa muokattava mainospohja alta ja täytä siihen oman katsomon tiedot (aika, paikka, tarvittaessa ilmoittautuminen ym.)
- Markkinoi tapahtumaa ikäihmisille ja heidän läheisilleen! Voit jakaa mainospohjaa somessa tai tulostaa mainoksia toimipisteeseesi! Jos jaat somessa mainoksia, muistathan tägätä meidät (@voimaaruuasta) mukaan!
- Järjestä yhteinen katselupaikka esimerkiksi palvelukeskukseen, kirjastoon, yhdistyksen tilaan tai muuhun soveltuvaan tilaan.
- Kannusta osallistujia jäämään keskustelemaan webinaarin jälkeen!